Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

3o RALLY SPRINT ΜΠΡΑΛΟΥ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ Α. ΚΑΡΟΤΣΙΕΡΗ, ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ PORSCHE 911 RS ΣΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ!

Τελικά, όπως είχαμε προβλέψει, οι συμμετοχές στο 3ο Rally Sprint Μπράλου, ήταν λιγότερες από τις 60 που ανακοινώθηκαν αρχικά, και συγκεκριμένα 45, με 13 Ιστορικά ανάμεσά τους. Από τους 45 εκκινήσαντες, οι έξι δεν ολοκλήρωσαν και τα τρία σκέλη για διάφορους λόγους, κι έτσι στην Γενική Κατάταξη και στη βαθμολογία εμφανίζονται 39 πληρώματα. Στα Ιστορικά, απόλυτοι νικητές αλλά και θριαμβευτές του αγώνα, με δεδομένο ότι το αυτοκίνητό τους έχει ηλικία 38 ετών, ήταν οι Α. Καροτσιέρης- Π. Κατάρας με Porsche 911 RS του 1973,
που τερμάτισαν στην τέταρτη θέση Γενικής(!) μόλις 24'' δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο, 23'' από τον δεύτερο και 19'' από τον τρίτο! Χαρακτηριστικό της διαφοράς του πληρώματος της Porsche από τους άλλους Ιστορικούς συνδυασμούς, είναι ότι οι δεύτεροι Ν. Πολίτης- Χ. Τόπαλης με Escort MKII τερμάτισαν στην 20η θέση, ακολουθούμενοι από τους Σ. Γιαμαλάκη - Ν. Σάμιο με Renault 5 Turbo, που συμπλήρωσαν το βάθρο των Ιστορικών. Τέλος, θα πρέπει να σημειώσουμε την πολύ καλή επίδοση των Β. και Ι. Βελάνη με το -εκτός βαθμολογίας- Audi Quattro της κατηγορίας J1, που ήταν πέμπτοι Γενικής, 8'' πίσω από τους Καροτσιέρη- Κατάρα.

(Ο επόμενος αγώνας για το πρωτάθλημα Rally Ιστορικών 2011, είναι το Rally ΕΛΠΑ στις 2-3 Απριλίου, που κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει και θα μετρήσει σαν αγώνας μόνο του Ελληνικού, και όχι του Ευρωπαικού, πρωταθλήματος.